ikona-adres.png   ul. Marszałkowska 58 lok. 56, 00 - 545 Warszawa

ikona-telefon.png   732 877 366

ikona-telefon.png   732 877 004

BLOG

 

 PSYCHOLOGICZNE PRZYCZYNY BEZSENNOŚCI – DEPRESJA, SCHIZOFRENIA, CHAD

Bezsenność jest zjawiskiem przejawiającym się zmniejszoną ilością oraz jakością snu. Może być spowodowana przez wiele różnych przyczyn, które z kolei najłatwiej podzielić na: sytuacyjne, psychiatryczne bądź pierwotne zaburzenia snu.

 WIĘCEJ>

NERWICA - DEFINICJA, OBJAWY, LECZENIE

Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się zwiększenie liczby osób przejawiających objawy nerwicowe. Co piąta osoba w Polsce, choruje na nerwicę. Niestety, większość z tych osób nie łączy objawów z problemami o podłożu psychicznym, w związku z czym nie szuka pomocy, nie leczy się i nie zapobiega, czego skutki mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

 WIĘCEJ>

DEPRESJA POPORODOWA

W czasie pierwszego tygodnia od porodu od 50 % do 80 % kobiet doświadcza Syndromu Baby Blues. Jest to okres, w którym samopoczucie może być gorsze w przeciwieńctwie do radości, która uważa się, że powinna towarzyszyć w tym niezwykłym okresie. Syndrom Bay Blues spowodowany jest prawdopodobnie nagłymi wahaniami hormonów i zmianami chemicznymi zachodzącymi w organizmie kobiety po porodzie. Najczęstsze objawy to: emocjonalne rozbicie, wybuchy płaczu bez powodu, drażliwość, poczucie depresji, leku. Wszystkie te objawy są normalne i trwają zazwyczaj przez kilka dni od porodu...

 

WIĘCEJ>

 DEPRESJA SEZONOWA - CZYM JEST I JAK JĄ ROZPOZNAĆ ?

Objawy depresji są bardzo pospolite, u jednych mogą pojawiać się tylko w czasie podwyższonego stresu, inni zaś mogą doświadczać ich regularnie w określonych porach roku. Sezonowe zaburzenia depresyjne (SAD - Seasonal Affective Disorder) charakteryzują się nawracającymi epizodami depresji, występującymi zazwyczaj późną jesienią i zimą...

 

WIĘCEJ>

 WALKA Z OTYŁOŚCIĄ A WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, z którą ówcześnie boryka się większy odsetek światowej populacji. Schorzenie rozwija się na skutek zbyt dużego spożycia energii, nieadekwatnego do zużycia energii przez organizm w ciągu dnia. Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia takie jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, cukrzyca typu 2, miażdżyca, choroby układu sercowo – naczyniowego, kamica żółciowa, dna moczanowa, a także może sprzyjać powstaniu niektórych postaci nowotworów. W ostatnich czasach porusza się również problem otyłości powstałej na skutek nieskutecznego, wielokrotnego stosowania diet odchudzających w przeszłości. Wiadomo już, ich nadmierne stosowanie zmniejsza podstawową przemianę materii.

 

WIĘCEJ>

 PSYCHOLOGICZNE OZNAKI UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW

Jeżeli zauważyłeś u bliskiej osoby, że się dziwnie zachowuje i podejrzewasz, iż mogła wpaść w sidła narkotyków, to potwierdzamy, że istnieją pewne oznaki, których możesz wypatrywać w celu potwierdzenia swoich podejrzeń. W szczególności, istnieje kilka psychologicznych znaków ostrzegawczych, wskazujących na uzależnienie od narkotyków.

 

WIĘCEJ>

 

 ALKOHOL W SPORCIE

Sezon letni w pełni rozpoczęty! Polacy ruszyli wypoczywać nad morze, chodzić po górach lub relaksować się żeglując po malowniczych Mazurach. Na każdym kroku czają się pokusy - zapiekanki, gofry, lody czy weekendowe grille ze znajomymi. Każdy kto dba o zdrowy sposób odżywiania zapewne potrafi sobie radzić z żywieniowymi grzeszkami – wybierze sorbet zamiast lodów mlecznych, grillowaną pierś z indyka zamiast kiełbaski lub pieczone warzywa zamiast zapiekanki, jednak z alkoholowymi pokusom w sezonie ogólnego rozprężenia i chilloutu trudno jest się przeciwstawić. Jak odmówić sobie piwka podczas grillowania z kumplami lub ziemnego winka z przyjaciółką w letni upalny wieczór? Każda z osób która się odchudza, dba o sylwetkę i podejmuje wzmożona aktywność fizyczną powinna zdawać sobie sprawę co takie „skoki w bok” powodują w organizmie.


WIĘCEJ>

 CZYM JEST STRES ?

Pojęcie stresu jest wieloznaczne – słyszymy je dość często, lecz jak rozumiemy jego znaczenie ? Bardzo często utożsamiamy je z pojęciami takimi jak – problem, kłopot, nacisk czy też przymus. Czy jest to jednak wystarczająca definicja?


WIĘCEJ>

 WYPALENIE ZAWODOWE- CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY ?

W życiu współczesnego człowieka praca odgrywa ważną i coraz większą rolę, gdyż coraz częściej jest on bardziej skłonny czerpać z niej sens swojego istnienia. Wydaje się, iż takie dowartościowanie pracy jest zjawiskiem korzystnym. Niestety może mieć również skutki ujemne. Niekiedy praca staje się wartością nadrzędną, przysłaniając inne, a stres nią spowodowany może doprowadzić do rozwoju zjawiska określanego wypaleniem zawodowym.

 

WIĘCEJ>

 NISKIE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI - ROLA PSYCHOTERAPII

Niskie poczucie własnej wartości czy też samoocena jest niczym innym jak ogólną postawą wobec samego siebie czyli wszystkimi wyobrażeniami, które posiadamy na swój temat oraz tym co naszym znaniem myślą o nas inne osoby. Zapewne zastanawiają się Państwo w jaki sposób kształtuje się nasza samoocena i co na nią wpływa ?


WIĘCEJ>


POMOC PSYCHOLOGA I TERAPEUTY W WALCE Z UZALEZNIENIEM OD ALKOHOLU

Szacuje się, że w Polsce około 2 % społeczeństwa przejawia uzależnienie od alkoholu. Granice miedzę spożywaniem alkoholu w celach towarzyskich a z przyczyn chorobowych są płynne i zależne od naszych osobniczych uwarunkowań. Alkoholizm jest chorobą, podczas której chory pije pomimo świadomości, iż szkodzi sobie fizycznie, psychicznie oraz emocjonalnie, rujnując jednocześnie zdolność podtrzymywania zdrowych relacji rodzinnych i społecznych. Nie od dziś wiadomo, że alkohol wywołuje nieodwracalne zmiany w psychice oraz organizmie człowieka. Faktem jest, że choroba alkoholowa jest nieuleczalna, jednak przy odpowiedniej terapii oraz zastosowaniu środków farmakologicznych można powstrzymać jej rozwój.


WIĘCEJ>

 POMOC PSYCHOLOGA I TERAPEUTY PO ROZSTANIU

Rozstania i pożegnania są bezsprzecznie jednymi z najtrudniejszych momentów w życiu. Sposób oraz charakter rozstania może wiele powiedzieć o dojrzałości psychicznej danej osoby.Osoby, którym rozstania przychodzą zbyt łatwo, nie robiąc na nich zbytniego wrażenia, mogą mieć słaby kontakt z własnymi emocjami. Przejawia się to unikaniem pożegnań twarzą w twarz, zrywaniem kontaktów jako pierwsza strona, by nie dopuścić do bycia porzuconym, zranionym czy ośmieszonym. Osoby, zachowujące się w ten sposób nie dopuszczają do siebie wszystkich przykrych odczuć, które pojawiają się przy każdym rozstaniu i są niezbędne, by poczuć się wolno i móc rozpocząć związek z inną osobą.


WIĘCEJ>

 

 CZYM JEST TERAPIA BEHAWIORALNO-POZNAWCZA ?

W dzisiejszych czasach, świadomość iż psychoterapia jest jedną z niepodważalnych metod leczenia różnego typu zaburzeń psychicznych jest bardzo coraz większa. Występuje jako metoda wspomagająca leczenie farmakologiczne bądź jako wyłączna metoda leczenia. Jedną z terapii o najwyższej udokumentowanej skuteczności leczenia jest terapia behawioralno – poznawcza.

 

WIĘCEJ>


 OBJAWY DEPRESJI

Przygnębienie spotyka każdego lub dotykają nas sytuacje, w których czujemy się głęboko zasmuceni. Zapewne większość ludzi odczuwało strach lub napięcie np. przed utratą pracy, z powodu relacji międzyludzkich czy też śmierci bliskiej osoby. Zarówno cierpienie, smutek jak i żal są uczuciami będącymi częścią ludzkiego życia, nie mniej jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej jesteśmy narażeni na długotrwały smutek, który utrudnia codziennie funkcjonowanie. Może to oznaczać depresję...


WIĘCEJ>

 TRENING PSYCHOLOGICZNY

Pod tym pojęciem kryją się różnego rodzaju aktywności pracy trenera (psychologa, psychoterapeuty) z poszczególną osobą lub grupą osób, których głównym celem jest rozwój umiejętności interpersonalnych... 

WIĘCEJ>


SŁOWNIK POJĘĆ : DEPRESJA MASKOWANA

Nie u wszystkich chorych na depresję występują typowe objawy smutku oraz spadku zainteresowania życiem...

WIĘCEJ>


PROZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI URLOPU - ILE POWINIEN TRWAĆ ?


Masz w planach wakacyjny wyjazd ? Ile dni chcesz przeznaczyć na urlop ? Prawdopodobnie potrzebujesz znacznie więcej wolnego, niż Ci się wydaje. Zdaniem psychologów i psychoterapeutów do urlopu należy się szczególnie przygotować, kilkudniowy urlop może nie wystarczyć aby zasilić akumulatory i zapomnieć o stresie związanym z pracą. Jak zatem powinien wyglądać urlop i ile czasu trwać aby organizm poczuł ulgę ?

WIĘCEJ>


UMÓW WIZYTĘ ONLINE