ikona-adres.png   ul. Marszałkowska 58 lok. 56, 00 - 545 Warszawa

ikona-telefon.png   732 877 366

ikona-telefon.png   732 877 004

DEPRESJA SEZONOWA - CZYM JEST I JAK JĄ ROZPOZNAĆ ?

Objawy depresji są bardzo pospolite, u jednych mogą pojawiać się tylko w czasie podwyższonego stresu, inni zaś mogą doświadczać ich regularnie w określonych porach roku. Sezonowe zaburzenia depresyjne (SAD - Seasonal Affective Disorder) charakteryzują się nawracającymi epizodami depresji, występującymi zazwyczaj późną jesienią i zimą.

Wciąż trwają dyskusje naukowe nad tym, czy zaburzenie SAD powinno być uznawane za oddzielną jednostkę chorobową czy specyficzny rodzaj zaburzeń depresyjnych. Naukowcy z National Instytut of Mental sugerują, że na depresję sezonową częściej cierpią kobiety niżeli mężczyźni. Zaburzenie w mniejszej mierze dotyka również osób starszych. SAD może także występować u dzieci 
i młodzieży.

Naukowcy dowiedli, iż u osób cierpiących na SAD nie działają sprawnie neuroprzekaźniki serotoniny. Wpływ tych hormonów na zaburzenia sezonowe jest ciągle badany. Dowiedziono natomiast, że zjawisko SAD jest najbardziej powrzechne wśród ludności zamieszkujące północne obszary kuli ziemskiej.

Jakie są objawy SAD ?

Sezonowe wahanie nastroju jest kluczowym czynnikiem do zrozumienia SAD. Objawy zaczynają się zazwyczaj pojawiąć w pażdzierniku i listopadzie i ustepują w okolicach wiosny. Ooczywiście są wyjątki od reguły. Niektóre osoby zaczynają czuć się gorzej już w sierpniu, inni z kolei mogą trzymać się całkiem dobrze aż do stycznia. Zazwyczaj występują zaburzenia depresyjne o lekkim bądź umiarkowanym stopniu, chociaż zdarzają się również te o cięższym przebiegu. Leczenie psychologiczno – psychiatryczne powinno być dostosowane do stopnia nasilenia choroby.

Klasycznymi objawami nawrotu depresji jesienno – zimowej jest nadmierna senność, ciągłe zmęczenie, wzmożony apetyt na słodkie potrawy oraz przyrost masy ciała. Dodatkowo może wystąpić mniejszy popęd seksualny, uczucie beznadziejności, bezczynności a nawet myśli samobójcze.

W jaki sposób powinno się leczyć depresje sezonowe ?

Wielu cierpiącym na depresje sezonową o lekkim przebiegu może pomóc terapia światłem, w postaci porannych 30 minutowych sesji. Wykorzystuje się do tego specjalne lampy, symulujące światło dzienne. Osoby z cięższym przebiegiem powinny zgłosić się do lekarza psychiatry w celu włączenia farmakoterapii w postaci leków przeciwdepresyjnych. Tym, którzy nie chcą zażywać leków może pomóc fototerapią połączona z psychoterapią prowadzoną przez doświadczonego w leczeniu zaburzeń sezonowych psychologa / terapeutę. Zalecaną metodą psychoterapii jest terapia poznawczo – behawioralna.

 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Tagi: psycholog warszawa, tani psycholog warszawa, dobry psycholog warszawa, polecany psycholog warszawa, psychiatra warszawa, dobry psychiatra warszawa, polecany psychiatra warszawa, psychoterapia warszawa, terapia par warszawa, terapia indywidualna warszawa, dietetyk warszawa, dobry dietetyk warszawa, dietetyk warszawa tanio