ikona-adres.png   ul. Marszałkowska 58 lok. 56, 00 - 545 Warszawa

ikona-telefon.png   732 877 366

ikona-telefon.png   732 877 004

NERWICA - DEFINICJA, OBJAWY, LECZENIE

Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się zwiększenie liczby osób przejawiających objawy nerwicowe. Co piąta osoba w Polsce, choruje na nerwicę. Niestety, większość z tych osób nie łączy objawów z problemami o podłożu psychicznym, w związku z czym nie szuka pomocy, nie leczy się i nie zapobiega, czego skutki mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Nerwicami – określa się zaburzenia psychiczne o różnorodnej symptomatyce, stanowiące zespoły dysfunkcji niektórych narządów, zaburzeń emocjonalnych, nieprawidłowych procesów psychicznych oraz patologicznych zachowań, pojawiających się w tym samym momencie i powiązanych ze sobą. Charakterystyką nerwic jest to, że chory bardzo często zdaje sobie sprawę jak absurdalne są jego zachowania np. w przypadku fobii lub natręctw, jednak zmuszony jest do ich powtarzania – główna różnica między nerwicą a psychozą. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa stresujący tryb życia oraz ogólne przemęczenie. Nie każda stresowa sytuacja doprowadza do nerwicy, jest to zależne od siły oraz rodzaju urazu psychicznego oraz odporności układu nerwowego i osobowości danej osoby. 

Podatność                                                                                                                       

Statystyki pokazują, że częściej na nerwice chorują kobiety. Lekarze psychiatrzy częściej diagnozują ją u osób samotnych, słabszych psychicznie oraz u mieszkańców dużych miast. Co dziwne, częściej zapadają na nią egocentrycy.

Objawy nerwicy 

Nerwica nie powinna być mylona ze zdenerwowaniem czy częstym przejawianiem złości. Głównym objawem tej choroby jest lęk, którego osoba cierpiąca nie potrafi często zdefiniować. Lęk przed kontaktami z innymi ludźmi może powodować duże ograniczenia życiowe tzw. fobia społeczna. Pojawiają się również dolegliwości fizyczne takie jak: biegunka, ból głowy, ból kręgosłupa. Nerwica powoduje ciągłe napięcie psychiczne, którego nie da się uzasadnić. Towarzyszące objawy to szybkie bicie serca, duszności, nadmierna pobudliwość, częste drżenie rąk, zawroty głowy, omdlenia, histeria, panika, złe samopoczucie, przygnębienie, dreszcze, nadmierna potliwość, lęk przed śmiercią czy uczucie dławienia w gardle.

Leczenie

Samodzielne wyleczenie nerwicy nie jest możliwe. W tej sytuacji trzeba koniecznie zdać się na pomoc lekarza internisty bądź psychiatry, który przy nasilonych objawach może zalecić farmakoterapię lekami przeciwdepresyjnymi. Bardzo istotne w terapii są także spotkania z psychologiem oraz poddanie się psychoterapii. Należy podkreślić, iż leczenie nerwicy jest procesem długotrwałym, a przerwanie kuracji może skutkować nawrotem objawów. Prawdą jest, że w dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na wiele czynników ryzyka, jednak istotą w nerwicy są nasze umiejętności radzenia sobie z nimi oraz brak dbałości o higienę psychiczną. Należy znaleźć czas na codzienny relaks, a nie wyłącznie liczyć na to, że jakoś sobie poradzimy.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Tagi: psychiatra warszawa, dobry psychiatra warszawa, dobry psycholog warszawa, polecany psychiatra warszawa, polecany psycholog warszawa, pomoc psychologiczna warszawa, terapia partnerska warszawa, terapia indywidualna warszawa, dietetyk warszawa, dobry dietetyk warszawa, psychoterapeuta warszawa, polecany psychoterapeuta warszawa, terapia uzależnień warszawa.