ikona-adres.png   ul. Marszałkowska 58 lok. 56, 00 - 545 Warszawa

ikona-telefon.png   732 877 366

ikona-telefon.png   732 877 004

OBJAWY DEPRESJI

Przygnębienie spotyka każdego lub dotykają nas sytuacje, w których czujemy się głęboko zasmuceni. Zapewne większość ludzi odczuwało strach lub napięcie np. przed utratą pracy, z powodu relacji międzyludzkich czy też śmierci bliskiej osoby. Zarówno cierpienie, smutek jak i żal są uczuciami będącymi częścią ludzkiego życia, nie mniej jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej jesteśmy narażeni na długotrwały smutek, który utrudnia codziennie funkcjonowanie. Może to oznaczać depresję.

Depresja jest jednostką chorobową, taką samą jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, jej przyczyny mają podłoże biologiczne. U wielu osób można ją z powodzeniem wyleczyć. Niestety większość tkwi w błędnym przekonaniu, iż jest zjawiskiem normalnym, oznaką słabości i powinniśmy z nią sobie poradzić sami.

Najnowsze doniesienia ze świata mówią, iż mniej jak 25 % chorych na depresję jest dobrze zdiagnozowana i leczona. Często rozpoznanie jest utrudnione z powodu współistniejących chorób. Należy mocno podkreślić, że depresja jest chorobą niebezpieczną, obniżająca jakość życia, mogąca nasilić symptomy innych chorób a nawet bezpośrednio lub pośrednio doprowadzić do śmierci. U osób cierpiących na depresję często dochodzi do samobójstw, a szanse przeżycia wśród osób po zawale serca lub mózgu są dużo niższe. Warto zatem poznać objawy, które towarzyszą depresji a następnie skonsultować się z psychiatra lub psychologiem w celu rozpoznania choroby oraz wdrożeniu odpowiedniego leczenia w postaci leków i psychoterapii.

Depresja jest czymś więcej niż zwykłym uczuciem smutku. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia, do głównych należą:

długotrwały smutek, nieuzasadnione napady płaczu, niepokój, pesymizm, obojętność, drażliwość, zamartwianie się oraz napady złości, ciągła ospałość i utrata chęci, entuzjazmu, wahania apetytu i przebiegu snu, poczucie winy, beznadziejność, brak przydatności, brak koncentracji oraz niezdolność podejmowania decyzji, brak odczuwania radości, z rzeczy które wcześniej ją sprawiały, zaprzestanie życia towarzyskiego, izolacja, niewytłumaczalne bóle i dolegliwości, utrata pamięci uporczywe myśli o śmierci i samobójstwie. 

Źródło: National Institute of Mental Health


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ