ikona-adres.png   ul. Marszałkowska 58 lok. 56, 00 - 545 Warszawa

ikona-telefon.png   732 877 366

ikona-telefon.png   732 877 004

PROZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI URLOPU - ILE POWINIEN TRWAĆ ?

Masz w planach wakacyjny wyjazd ? Ile dni chcesz przeznaczyć na urlop ? Prawdopodobnie potrzebujesz znacznie więcej wolnego, niż Ci się wydaje. Zdaniem psychologów i psychoterapeutów do urlopu należy się szczególnie przygotować, kilkudniowy urlop może nie wystarczyć aby zasilić akumulatory i zapomnieć o stresie związanym z pracą. Jak zatem powinien wyglądać urlop i ile czasu trwać aby organizm poczuł ulgę ?

O tym, że nadmierny stres wpływa niekorzystanie na zdrowie psychiczne i fizyczne wiadomo nie od dziś. Zdaniem psychologów optymalny czas trwania urlopu to 3 tygodnie. Czas wolny od pracy ma ogromny wpływ na regenerację organizmu oraz wzrost motywacji do dalszej pracy. Zadaniem specjalistów, pierwszy tydzień urlopu stanowi swoisty detoks – czas na przystosowanie się do nowych warunków, dopiero zaś w drugim tygodniu zaczynamy odczuwać przyjemność z pobytu i pomału się odprężać. Trzeci tydzień jest czasem na regenerację oraz właściwy relaks – to w tym czasie doznajemy pełnego odpoczynku.

Ważne, aby nauczyć się prawidłowo korzystać z urlopu. Przy hotelowych basenach i na plażach można spotkać wiele osób, które nie rozstają się ze swoimi telefonami czy tabletami, notorycznie sprawdzają skrzynkę mailową i przejmują zaległościami po powrocie. Fakt ten mija się z celem wypoczynku. Dla większości wydaje się, że nie ma nic prostszego nić odpoczywać, otóż prawda jest zupełnie inna. Przed urlopem należy zadbać o odpowiednie nastawienie psychiczne. Zanim wyruszymy w podróż powinniśmy na kilka dni wcześniej zacząć przestawiać myślenie na inne tory. Zadbać o wysypianie się i nie pozostawiać wszystkich rzeczy do zrobienia w ostatnim dniu pracy. Po dotarciu na miejsce wypoczynku najlepiej zapomnieć o telefonie i komputerze, zrobić sobie cyfrowy detoks, który po powrocie przełoży się na wzrost motywacji i chęci do działania. 

Zdaniem psychologów i psychoterapeutów urlop jest najlepszym z leków na zjawisko wypalenia zawodowego. Długotrwały stres odciska piętno w psychice, odbijając się zarówno na sferze zawodowej jak i prywatnej. Warto zatem najpierw pomyśleć o wartościowym urlopie, a jeśli to nie pomoże udać następnie na konsultacje do psychologa. Być może problem schowany jest głębiej i należy do niego dotrzeć z pomocą specjalisty.

Wpływ długotrwałego stresu na zdrowie jest bardzo istotny. Jest on czynnikiem powodującym rozwój groźnych chorób serca i układu krążenia poprzez chroniczne podnoszenie ciśnienia krwi, stanowiąc tym samym ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego i zawału serca.

Wakacje to szansa na odpoczynek również dla ciała poprzez rozluźnienie mięśni, dostarczaniu odpowiedniej ilości snu i uzupełnieniu niedoborów witaminy D. To wszystko ma pozytywny wpływ na pamięć, koncentrację i działa odstresowywująco. Gwarantujemy, że po 3 tygodniowym urlopie, organizm będzie wzmocniony i przygotowany na kolejne miesiące pracy.


 

  

 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ