ikona-adres.png   ul. Marszałkowska 58 lok. 56, 00 - 545 Warszawa

ikona-telefon.png   732 877 366

ikona-telefon.png   732 877 004

                              WYPALENIE ZAWODOWE- CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ OBJAWY ?

W życiu współczesnego człowieka praca odgrywa ważną i coraz większą rolę, gdyż coraz częściej jest on bardziej skłonny czerpać z niej sens swojego istnienia. Wydaje się, iż takie dowartościowanie pracy jest zjawiskiem korzystnym. Niestety może mieć również skutki ujemne. Niekiedy praca staje się wartością nadrzędną, przysłaniając inne, a stres nią spowodowany może doprowadzić do rozwoju zjawiska określanego wypaleniem zawodowym.

Objawy wypalenia zawodowego

Osoby, które doświadczają wypalenia zawodowego, działają na „ spowolnionych obrotach” - towarzyszy im nieustające znużenie, wyczerpanie, wycieńczenie i zmęczenie. Często również doświadczają zaburzeń snu, łaknienia oraz ogólnego pogorszenia samopoczucia fizycznego. W tym przypadku, nawet długi urlop wypoczynkowy nie jest niekiedy w stanie polepszyć sytuacji, gdyż okazuje się, że po ponownym pojawieniu się w pracy powraca poczucie przemęczenia i przepracowania. Nie należy rozpatrywać tego jako oznakę lenistwa lub wymigiwania się od obowiązków zawodowych. Osoba, która doświadcza wypalenia zawodowego zazwyczaj mniej angażuje się w pracę co skutkuje mniejszą wydajnością w porównaniu z innymi pracownikami. W najgorszych przypadkach może dojść do sytuacji, gdy kryzys w pracy przeistoczy się w kryzys życiowy, wówczas pracownik może łatwo podupaść na zdrowiu i popaść w uzależnienia. Wypaleniu zawodowemu towarzyszą negatywne myśli rezygnacyjne, poczucie beznadziejności sytuacji oraz brak widocznej szansy na poprawę sytuacji. Psychologia Warszawa

Przyczyny wypalenia zawodowego

Przyczyn wypalenia zawodowego może być bardzo wiele i stąd różne są techniki oraz strategie radzenia sobie z nim. Ważny jest charakter pracy. Często doświadczającymi wypalenia są osoby, których praca wymaga intensywnego kontaktu z problemami oraz cierpieniem innych ludzi np. lekarze, pielęgniarki, pracownicy urzędowi, nauczyciele itp. Kolejną częstą przyczyną wypalenia zawodowego jest narażenie na przewlekły stres oraz nadmierne oczekiwania pokładane w pracę. Niestety przewlekły stres, bez odpowiedniego wsparcia ze strony współpracowników i bez odpowiedniej odporności organizmy może doprowadzić do bezpowrotnego wypalenia. Stres ma za zadanie mobilizować, przewlekły natomiast staje się niebezpieczny dla zdrowia a nawet życia każdego z nas. Informacją, że tak się dzieje mogą być: natrętne negatywne myśli, narastające bolesne objawy fizyczne, drobiazgowe odtwarzanie każdego niepowodzenia zawodowego itp. Równie istotnym czynnikiem sprzyjającym wypaleniu jest pokładanie w pracy nadmiernych oczekiwań, ideałów oraz nadziei, wiara, że to praca nadaje sens naszemu życiu. Kolejną prawdopodobną przyczyną wypalenia zawodowego jest nadmierny perfekcjonizm, który owocuje niekiedy postrzeganiem samego siebie jako kompletnego nieudacznika. Nierealistycznym jest niepopełnianie błędów.

zapobieganie 

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy i w jakim stopniu doświadczyliśmy wypalenia zawodowego zaleca się konsultację ze specjalistą zajmującym się higieną psychiczną tj. psychologiem, psychoterapeutą lub lekarzem psychiatrą, który poprzez swoje doświadczenie zawodowe oraz wiedzę teoretyczną pomoże nazwać problem lub zdiagnozować inne zaburzenia bądź nawet chorobę, w przypadku której racjonalnym będzie zastosowanie farmakoterapii. Nieoceniona w walce z wypaleniem zawodowym wydaję się być psychoterapia, pozwalająca dokładnie zlokalizować źródło problem, wskazać konkretne rozwiązania oraz wprowadzić odpowiednie techniki relaksacyjne. Ważnym czynnikiem w walce z wypaleniem zawodowym jest wsparcie społeczne.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Tagi: porada psychologiczna warszawa, porada psychologiczna warszawa, psycholog, psycholog warszawa, polecany psycholog warszawa, polecany terapeuta warszawa, polecany psychiatra warszawa, dobry psycholog warszawa, dobry psychiatra warszawa, polecany terapeuta warszawa, psycholog warszawa tanio, psychiatra warszawa tanio, dietetyk warszawa tanio, dobry dietetyk warszawa, skuteczny dietetyk warszawa, leczenie wypalenia zawodowego warszawa